Václav Stratil (1950) je současný kreslíř, malíř, performer a konceptualista. Studoval obor pedagog pro dospělé na FF UP v Olomouci. Po škole se živil jako metodik pro výtvarníky amatéry, učitel výtvarných předmětů, noční vrátný nebo pracovník kotelny. Od roku 1975 vystavoval v bytech a ateliérech v Olomouci i okolí. V roce 1983, když pracoval jako noční vrátný v NG se začal věnovat kresbě tuší. Do povědomí veřejnosti začal pronikat v roce 1984 díky výstavě v ateliéru M. Titlové, která však byla po týdnu trvání zakázána policií. V tuzemských i zahraničních galeriích začal vystavovat po listopadu 1989. Mezi lety 1998- 2015 byl vedoucím v Ateliéru kresby a poté intermédií na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, kde byl také jmenován docentem.

Současně s kresbami vznikaly i fotoperformance ve fotoateliérech, kterým se věnuje dodnes. Mezi nejznámější patří například cyklus Řeholní pacient.

Stratilovo mnohovrstevnaté, rozmanité dílo prošlo v posledních desetiletích mnoha proměnami. V 70. letech patřil k neoficiální umělecké komunitě města Olomouce a vytvářel expresivně-existenciální malby a kresby. Viditelný obrat ke konceptualismu se v jeho díle začíná projevovat v první polovině 80. let.

Jeho díla často tematizovala čas a lidskou práci a tyto kresby představovaly jakýsi minimalistický očistný rituál v dobách kulturního bezčasí normalizace. Od konce 80. let se v kresbách začínají objevovat i nápisy. To se však již Václav Stratil začal ve větší míře zabývat instalacemi a především fotoperformancemi. Tématem i materiálem se mu stala především vlastní osoba, možnosti autoportrétu a proměnlivost lidské identity.

Scroll up